Kokia mano, kaip brokerės, vertė?
 

Visada turėjau savo nuomonę tuo klausimu, nes dar nedirbdama brokere, o dirbdama iki to tik valstybinėje įstaigoje, kaip ir daugelis eilinių piliečių, susidurdavau su nekilnojamojo turto įsigijimu arba pardavimu, bet prieidavau nuomonės, kad tik sąžiningas žmogaus darbas gali atnešti didesnės žmogui naudos. Gal niekada ir netapsiu gera verslininke, bet žmonėms padėjau iki šiol, jiems padėsiu ir dabar, nes žinau, kad vieną kartą praradęs pasitikėjimą, jo niekada nesusigrąžinsiu. Mano patarimai ar konsultacijos tikrai visada bus nemokami, bet skyręs žmogui daugiau laiko ir dėmesio, dirbsiu tik pagal bendradarbiavimo sutartis, nes tik tuomet galėsite sulaukti mano kokybiško ir atskaitingo Jums darbo.

Atėjusi į šią sritį, nors ir banaliai tai skambėtų, bet noriu, kad žmonės pradėtų labiau pasitikėti šio verslo žmonėmis, nes daugelį metų jis buvo pakankamai neskaidrus dėl brokerių (kaip dauguma dar iki šiol mėgsta save vadinti "AGENTAIS") darbo, todėl tenka žmonėms įrodinėti savo, kaip brokerio, vertę. Žinoma, tai neturėtų būti vien deklaracija, bet turėtų būti realus darbas, tinkamas požiūris į šį darbą, o ne tik jo imitavimas, nes tik nuoseklus ir sunkus darbas atneša daugiau vaisių ir gerų  rezultatų. 

Neretai susiduriu su pirkėjais, kurie vis dar mano, kad pirkti butą be tarpininkų yra geriau, mat taip galima susitarti dėl pigesnės būsto kainos.

Jeigu ieškodami pirkti buto suradote skelbimą parduodu be tarpininkų – pirmiausia pasitikrinkite, ar jo kaina ne per didelė. Didžioji dalis savininkų bando parduoti būstą didesne nei rinkos kaina. Viena iš to priežasčių yra ta, jog žmonės, kurie retai susiduria su nekilnojamojo turto rinka, gerai neišmano situacijos joje ir rašo tokią kainą, kurią pamatė internete, ar kokią pataria draugai. Kadangi kiekvienas iš mūsų norime uždirbti daugiau – todėl pirmiausia ir pradedame nuo didžiausios kainos, kuri dažniausiai būna neadekvati rinkai.

Kita per didelės kainos priežastis yra ta, kad dalis savininkų negali susitaikyti su įvykusiais rinkos pasikeitimais ir kainų kritimu. Jei savininkas pirko būstą nekilnojamojo turto „burbulo“ metu 2007 m., jam bus labai sunku parduoti jį šiandien gerokai pigiau. Arba, jei pardavėjas į butą yra investavęs didelę sumą pinigų, bus didelis noras tą investiciją atsiimti. Todėl savininkas dažniausiai bandys parduoti  brangiau, neatsižvelgdamas į dabartinę rinką, kad kompensuotų savo praradimą. Bet ar pirkėjui tai naudinga?

Kai pardavimą perima brokeris, jis dažniausiai nustato realią rinkos kainą, kuri yra konkurencinga su kitais tuo metu rinkoje esančiais pasiūlymais (mat brokerio tikslas – kuo greičiau parduoti, o ne pardavinėti). Tuo atveju, kai savininkas nenori sumažinti iki brokerio siūlomos kainos, jis ir toliau pardavinėja pats.

Ne kartą teko susidurti su situacija, kad butą pardavinėja brokeris, kuris skelbime rašo, kad parduoda be tarpininkų. Taigi, ši frazė būna naudojama kaip reklaminis triukas, o pats brokeris prisistato savininko artimu giminaičiu.

Kai butą pardavinėja pats savininkas, dažnai jis žymiai jautriau reaguoja į kiekvieną pirkėjo kritiškai išsakytą žodį ar kainos mažinimą. Todėl prasidėjus deryboms būna sunkiau susitarti dėl abiems pusėms tinkamos kainos, o kartais tokios derybos baigiasi savininko ir pirkėjo konfliktu. Šiuo atveju procese dalyvaujantis brokeris sušvelnina situaciją ir bando surasti abiems pusėms tinkamą sprendimą.

Pasitaiko, kad savininkas, pardavinėdamas savo turtą, dėl nežinojimo nebūna sutvarkęs reikiamų dokumentų ir tai paaiškėja tik tada, kai pradedamas pardavimo procesas. Tokiu atveju pirkimo procesas gali gerokai užtrukti arba iš viso neįvykti, todėl be reikalo sugaišite daug laiko ir kils nemalonūs nesusipratimai.

Jei norite nusipirkti butą pigiau – lyginkite visus rinkoje esančius pasiūlymus. Suradę jums patrauklų, bet per brangų variantą, siūlykite savo kainą pasiremdami argumentais, pateikite pardavėjui konkrečius palyginimus.  

Jei jaučiate, jog trūksta tam tikrų žinių ir pirkimo procesas jums atrodo nesaugus, geriau konsultuokitės su šios srities specialistais (brokeriais, notarais, nekilnojamojo turto vertintojais), o ne draugais. Jei nepasitikite brokeriu, kuris pardavinėja jus dominantį turtą, kreipkitės konsultacijos į kitą, jums pažįstamą brokerį.

 

 

 

 

 

Krepšelis